Jakie buty sportowe warto kupić?

Buty sportowe przeznaczone do uprawiania konkretnych sportów mogę poprawić komfort i osiągi, a przede wszystkim zapobiec kontuzjom. Sport może wywierać ogromny nacisk na stopy, kostki i nogi. Na przykład bieganie i skakanie generuje siłę uderzenia od trzech do pięciu razy większą od masy ciała danej osoby.

Dzisiejsze męskie i damskie buty sportowe, które możesz kupić w sklepie https://zoio.pl/obuwie/buty-sportowe są zaprojektowane z myślą o konkretnych zajęciach. Jeśli uprawiasz jedną dyscyplinę sportu częściej niż dwa razy w tygodniu, powinieneś zakupić but przeznaczony specjalnie do tej dyscypliny – buty do biegania, buty treningowe, buty na siłownię lub buty trekingowe. Jeśli jesteś aktywna w wielu różnych formach ćwiczeń każdego tygodnia, najlepszym wyborem mogą być buty sportowe damskie do crossfitu.

typowe buty sportoweWiele najnowszych badań dotyczących obuwia sportowego koncentrowało się na rozwoju i ulepszeniu obuwia do biegania. Buty sportowe dzielą się jednak na trzy kategorie:

Obuwie amortyzowane lub „neutralne” przeznaczone jest dla kobiet o wysokich, sztywnych łukowych stopach. Biegaczki z tego typu stopami klasyfikowane są jako „supinatorki”. Podeszwa środkowa amortyzowanego buta bieżnego to zazwyczaj pojedynczy fragment miękkiej pianki (tzw. etylenoctanu winylu [EVA]), podtrzymujący łuk i piętę. EVA, formowalny materiał syntetyczny, ma różne właściwości związane z gęstością, aby zapewnić mniej więcej dobrą amortyzację w bucie.

Buty stabilizujące zapewniają stabilność dla osób z wysokim łukiem stopy, który może się zawalić podczas biegania. Ten typ biegaczy, klasyfikowany jako „pronator”, musi zachować podparcie łuku podczas biegu. Obuwie stabilizujące ma dwa do trzech różnych odcieni szarego poliuretanu w łuku i ewentualnie na pięcie, z których każdy ma inną gęstość, aby zapewnić większą podporę dla tego typu stopy. Poliuretanowy materiał sprawia, że but jest cięższy od buta wykonanego wyłącznie z EVA.

Buty sportowe typu Motion Control są przeznaczone dla biegaczy, mającej nadmierną pronację. Takie buty sportowe to najbardziej stabilne buty do biegania. Są to buty przeznaczone głównie dla biegaczy z płaskimi stopami oraz dla tych o większej masie ciała. W celu zapewnienia maksymalnego poziomu kontroli w obuwiu motion control do wewnętrznej krawędzi podparcia pięty może być dodany dodatkowy stabilizator. Zewnętrzna podeszwa buta wykonana jest z kauczuku węglowego lub gumy, z bąbelkami wtryskiwanego powietrza. Podeszwa z gumy węglowej jest wykonana z cięższego materiału, jest nieco sztywniejsza i zapewnia butowi większą wytrzymałość. Te gumowe podeszwy są elastyczne i lżejsze, co zapewnia większą amortyzację przy dobrej stabilizacji.

Najnowsze wpisy

Kategorie

Admin Opublikowane przez:

Brak możliwości komentowania.